Kancelaria Prawna Medea Wrocław B. Drobnera 10 lokal 109, 53–203 Wrocław

Lekarze a odpowiedzialność cywilna

Błędy lekarskie zdarzają się, nie ma co do tego wątpliwości. Na szczęście od kilku lat zarówno lekarze, jak i szpitale zaczęli ubezpieczać się od odpowiedzalności cywilnej z tytułu np. błędu lekarskiego. Dlatego nie należy się wahać; jeśli szkoda wystąpiła i jest udokumentowana, należy żądać odszkodowania.

Niestety, mimo tego, ze prawie każdy lekarz ma OC, wciąż nie potrafią oni z tego korzystać. Lekarz w momencie zgłoszenia przez pacjenta szkody, nawet jesli się z pacjentem nie zgadza ( a oczywiście rzadko się zgadza ! ), pownien niezłocznie podac numer swojej polisy i zgłosić sprawę do ubepieczyciela. Niestety, najczęściej ze strony lekarza, czy szpitala następuje odmowa podania numeru polisy, czy ukrywanie faktu jej posiadania., Jest to praktyka irracjonalna. Właśnie po to się ubezpieczamy, żeby w razie szkody nie płacić z własnej kieszeni. Uezpieczyciel z pewnością zadba o interes szpitala, czy lekarza i zbada sprawę dokładnie. Nie ma mowy, aby nastąpiło uznanie roszczenia pacjenta, jesli są wątpliwości.

A co robi przeciętny lekarz, kiedy otrzyma zgłoszenie szkody? Wpada w panikę! Zamiast natychmiast poinformować ubezpieczyciela i "zapomnieć" o sprawie, wynajmuje prawnika. Prawnik pisze długie i pełne paragrafów pismo, że żadnej szkody nie było, oczywiście... A czas leci... Profejsonalny i uczciwy prawnik powinien natychmiast poinformować kleinta, że nie powininien ustosunkowywać się do roszczenia, ani za, ani przeciw. Jesli nie zgłosi ubezpieczycielowi szkody w terminie okreslonym w polisie, zazwyczaj w ciągu 7 dni- ubepieczyciel już nigdy nie weźmie na siebie odpowiedzialności. A szkodę pokryć będzie musiał lekarz - z własnej kieszeni. 

A zatem lekarzu, nikt nie twierdzi że nie możesz popełnić błędu. To się zdarza najlepszym. Nie działaj jednak wbrew własnemu interesowi i nie podejmuj nieracjonalnych działań.  Podaj pacjentowi numer polisy, zgłoś się do ubezpieczyciela, unikniesz dużo większych kosztów w przyszłości.

 opracowano Kancelaria Prawna MEDEA Wrocław